Kiedy należy wprowadzać młodych ludzi w świat Internetu i technologii cyfrowych? Według Fundacji Szkoła z Klasą pandemia pokazała, że technologie cyfrowe i Internet stały się głównym narzędziem uczenia się, nawiązywania kontaktu i budowania relacji z rówieśnikami i nauczycielami. Zatem właściwe pytanie brzmi nie kiedy, ale w jaki sposób wprowadzać dzieciaki w ten świat w sposób rozsądny i bezpieczny.

podręcznik ze scenariuszami ćwiczeń

obszerność: duża, 112 stron

szczególnie przydatne: dla nauczycieli klas 4-6

źródło / autorstwo: Fundacja Szkoła z Klasą

Na to pytanie trenerzy i trenerki Fundacji znaleźli odpowiedź. Podręcznik Asów Internetu – to przygotowana dzięki wsparciu firmy Google publikacja służąca przede wszystkim nauczycielom, ale pomocna także edukatorom pozaszkolnym, a także rodzicom.

Autorzy opierają swój program na pięciu wartościach. Po pierwsze rozsądek: udostępnianie treści online powinno być robione z głową. Po drugie: uważność. Aby nie dać się nabrać. Kolejne wartościowe cechy to siła do chronienia swoich sekretów, życzliwość wobec innych użytkowników wspólnej przestrzeni internetowej, a w końcu odwaga, kluczowa, aby rozmawiać o problemach w sieci.

Podręcznik przedstawia holistyczny program nauczania, który można rozłożyć między lekcje informatyki, języka polskiego i godziny wychowawcze. Materiał przeznaczony jest szczególnie do uczniów i uczennic klas 4-6, ale sami autorzy zaznaczają, że w odpowiednio zmodyfikowanej formie ta sama wiedza przyda się i młodszym dzieciom w trakcie edukacji wczesnoszkolnej, jak i starszej młodzieży.

Podręcznik zawiera pomysły na ćwiczenia dla uczniów wraz z gotowymi materiałami i kartami pracy. Co ważne, poza wskazaniem przy każdym scenariuszu celów i wniosków z przeprowadzenia danego ćwiczenia, nauczyciele mogą zapoznać się z kontekstem podejmowanego problemu, otrzymują wskazówki metodyczne oraz opis podstawowego zakresu rozmowy z uczniami.

POBIERZ PUBLIKACJĘ: ASY INTERNETU. PODRĘCZNIK